انواع گرید روغن موتور و تفاوت های نوع دیزلی و بنزینی آن

روغن موتور

روغن موتور

شما هرچه روغن موتور بهتری را انتخاب کنید طول عمر موتور خودروی خود را افزایش می دهید، به همین دلیل شما باید بهترین روغن را انتخاب کنید. شما زمان خرید روغن موتور باید به سطح کیفی روغن توجه بسیار زیادی داشته باشید که با موتور خودروی شما هماهنگی های لازم را داشته باشید. در واقع زمانی که می خواهید روغن های متنوع موتور را انتخاب کنید روی آنها گرید روغن درج شده است و می توانید پس از مشاهده آن روغن مورد نظر خود را خریداری نمایید. برای اینکه با مفاهیم روغن خودرو آشنایی داشته باشید باید اطلاعات خود را در مورد انواع گرید روغن افزایش دهید.

گرید روغن موتور

روغن موتور دارای انواع گریدهای متنوع می باشد که هر یک از آنها ویژگی های مختلفی دارد. شما برای خرید آنها باید به برخی از عوامل بسیار مهم توجه داشته باشید که این عوامل عبارت است از :

1. ویسکوزیته روغن به معنی غلظت روغن می باشد و شما باید بدانید هر چه که غلظت روغن خودرو بیشتر باشد دوام بیشتری دارد. اگر شما از روغن هایی که ویسکوزیته آنها بالاتر است استفاده کنید مدت زمانی که خودرو بعد از استارت روشن می شود بیشتر می شود، چرا که روغن باید به تمامی اجزا برسد.

2. اگر ویسکوزیته روغن موتو ر کمتر باشد سرعت روشن شدن موتور بعد از استارت زدن بسیار بالاتر می رود، ولی باید بدانید که روان کنندگی آنها بسیار کمتر می شود. استانداردهایی که برای روغن خودرو مشخص شده است را مهندسین خودرو آمریکا وضع می کنند. درجه بندی و یا گرید هایی که در روغن ها وجود دارد روی هر بسته بندی به صورت جداگانه درج شده است و شما می توانید آنها را مشاهده کنید.

3. اگر نمی توانید روغن موتور مورد نظر خود را که با خودروی تان سازگاری دارد را انتخاب کنید می توانید با کسانی که در این زمینه تخصص دارند مشورت کنید تا بهترین نوع آن را به شما معرفی کنند. دقت داشته باشید روغن هایی که تک درجه ای هستند تنها در برخی از موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

4. علامت و حروف هایی که روی هر یک از انواع روغن های موتور وجود دارد دارای نشانه های خاصی می باشد که دقت و توجه به هر یک از آنها اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به آن دقت زیادی داشته باشید.

5. جنس سینتیک بهترین جنسی می باشد که در روغن موتور به کار می رود. شما باید دقت داشته باشید که این جنس را به مینرال تغییر ندهید. اگر تصمیم گرفتید این اقدام را هم انجام دهید بهتر است به دفترچه روغن خودرو مراجعه کنید.

روغن موتور آیسین
روغن موتور

تفاوت های روغن موتور دیزلی و بنزینی

در حالت کلی باید بدانید که روغن موتور دیزلی و بنزینی از نظر ساختارهای متنوعی با یکدیگر شباهت های بسیاری دارند. هر دوی آنها از روغن هایی که پایه هستند و همچنین افزودنی هایی که تامین کننده می باشند تشکیل گشته اند. برخی از مهمترین تفاوت هایی که بین این دو روغن خودرو وجود دارد عبارت می باشد از :

1. آلایندگی ها و نوع عملکرد آنها در کاتالیزورها :

یک سیستم کاتالیستی تشکیل شده از فلزاتی می باشد که شدت فعالیت آنها بسیار زیاد است و آنها در میان خروجی های اگزوز و موتور قرار گیرند. نقش اصلی که آنها بر عهده دارند تبدیل کردن گازهای سمی و خطرناک به هیدروکربن های غیر فعال می باشد. برخی از محصولات جانبی مانند فسفر، سرب و روی به شدت می توانند توانایی و قدرتی که در کاتالیزورها وجود دارد را تحت تاثیر قرار دهند. نوع موادی که در این روغن مورد استفاده قرار می گیرد در واقع اولین تفاوت بین روغن های بنزینی و دیزلی به شمار می رود.

2. ویسکوزیته :

یکی از مهمترین ویژگی هایی که در روانکارها و روغن وجود دارد ویسکوزیته می باشد. انتخاب روانکار در هر یک از روغن هایی که شما برای خودروی خود مورد استفاده قرار می دهید بسیار مهم می باشد و شما باید در هر نوع روغن به این مورد توجه بسیاری داشته باشید. به طور معمولی شما باید بدانید روغن هایی که دیزلی هستند ویسکوزیته ای بالاتری نیز دارند و اگر شما بخواهید از آنها در موتورهای بنزینی استفاده کنید با مشکلات زیادی مواجه می شوید. اولین مشکل اصلی آن تولید کردن گرمای زیاد از اصطکاک  اجزای داخلی موتور می باشد.

3. میزان افزودنی ها :

روغن موتور دیزلی از آن دسته روغن هایی می باشد که حجم بسیار زیادی از افزودنی ها را در حجم روغن خود جای می دهد. بیشترین میزان افزودنی هایی که در این روغن وجود دارد پاک کننده ها می باشد. این دسته از افزودنی ها وظایف بسیار زیادی را بر عهده دارند، اما مهمترین وظیفه آنها این است که موتور را پاکیزه و تمیز کنند. محیط های اسیدی که در موتور به وجود می آید با استفاده از این رو غن موتور  به طور کلی از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *